תזרים המזומנים: ההבדל בין בריאות למצוקה כלכלית

{{msg}}

המזומנים מאפשרים למעשה את הפעילות התקינה של כל בית עסק. מהו תזרים המזומנים, ממה הוא מורכב ואיך מנהלים אותו?

 
1

המזומנים הם המשאב העיקרי לניהול תקין של העסק. תזרים המזומנים הוא תנועת כסף מזומן הנכנס אל חברה (חשבון בנק, השקעה, מלכ"ר או כל ישות חשבונאית אחרת) והיוצא מהחברה בפרק זמן קצוב (רבעון או שנה למשל). במידה וכמות המזומן הנכנס לחברה גדולה יותר מכמות המזומן היוצא מהחברה, מצב זה נחשב לבריא מבחינה כלכלית, או במילים אחרות – תזרים מזומנים חיובי. זאת בניגוד לתזרים מזומנים שלילי שבו כמות המזומן הנכנס לחברה קטנה יותר מכמות המזומן היוצא, ובחברה כזאת כל שינוי קטן ישפיע באופן דרמטי על עתידה. 

תזרים מזומנים חיובי, בראש ובראשונה, מאפשר לחברה לשלם (ובזמן) משכורות לעובדיה וחובות לספקיה ולפיכך חיוני להישרדות של כל עסק. תזרים המזומנים מעניק לעסק גמישות רבה יותר במענה לדילמות המתעוררות או לקבלת החלטות קריטיות, ומהווה את מדד הנזילות של העסק. מחסור במזומנים כאמור עלול לגרום לאי יכולת לעמוד בתשלומים (ספקים, עובדים), אי יכולת להצטייד בסחורה, כמו גם להחזרי צ'קים מהבנק ואף לתביעות משפטיות. במקרים מסוימים ניתן להיתקל בעסק המציג רווחיות, ובמקביל שרוי במחסור מתמשך של מזומנים המשקף מצוקה קשה. עסקים המתמקדים בגורם של רווחיות העסק בלבד יופתעו לגלות שרווחיות לא מבטיחה הצלחה. למעשה, עסקים רבים היו רווחיים על הנייר וכתוצאה מחוסר מודעות של בעליהם לחשיבות ניהול תזרים המזומנים בכל זאת פשטו הרגל.

מחזוריות המזומנים בבית עסק
מחזוריות המזומנים בבית עסק

כל עסק זקוק לתזרים מזומנים חיובי. בלהב – לשכת ארגוני העצמאים בישראל – מביאים מספר דוגמאות לחיוניות התזרים החיובי: פתרון כספי לבעיות בלתי צפויות – הצנרת בחנות התפוצצה, לקוחות לא שילמו בזמן והגיע מועד התשלום לספקים. מקורות כסף זמינים יספקו מענה לכל בעיה שתתעורר. חוסר במזומנים פשוט עוצר את התקדמות העסק – כשאין מזומנים ולא ניתן לשדרג את העסק, לחדש סחורה, לשלם לעובדים או להשקיע בפעולות פרסום ושיווק, העסק קופא על שמריו ומהר מאוד עשוי להידרדר ולהיסגר. גישור על שינויים עונתיים צפויים – תזרים מזומנים חשוב מאוד לעסקים עונתיים, כדוגמת מסעדות חוף בחורף או יצרן מגפיים בקיץ. עסקים אלה, שמושפעים מתנודות משמעותיות, זקוקים למזומן כדי להתקיים עד שהמוצר שלהם ישוב להיות רלוונטי במידה ופעילותם נמשכת במשך כל השנה. שימור התדמית של העסק – בנקים, קרנות וספונסרים בודקים את תזרים המזומנים של העסק לפני שהם מחליטים אם להשקיע בו או לתת הלוואה, ועסק עם כסף נזיל נחשב לעסק בריא ואטרקטיבי יותר.

תזרים מזומנים חיובי, בראש ובראשונה, מאפשר לחברה לשלם (ובזמן) משכורות לעובדיה וחובות לספקיה וחיוני להישרדות של כל עסק. תזרים המזומנים מעניק לעסק גמישות רבה יותר במענה לדילמות המתעוררות או לקבלת החלטות קריטיות

איך עושים את זה נכון?

ניהול נכון של תזרים מזומנים מסייע לבעל החברה בקבלת החלטות חשובות ומושכלות, ולוקח בחשבון שלושה גורמים: הפעילות השוטפת של העסק, פעילות ההשקעות של החברה ופעילות המימון של העסק (כדוגמת החזר הלוואות וריביות).

בלהב אף ממליצים להכין תחזית תזרים מזומנים כדי להיערך בהתאם להוצאות ידועות מראש, שעל מנת לעמוד בהן נדרש כסף נזיל. התחזית יכולה להתבסס על גורמים, כגון היסטוריית התשלומים של הלקוחות (מתי נוהגים לשלם ובאיזה תנאים), בדיקות הוצאות בפעילות השוטפת של העסק והלוואות.

"בניהול התזרים חשוב להתחשב בעובדה שחלק מלקוחות החברה לא שילמו במזומן, כך שהשינוי ברמת המזומנים לא תמיד עומד ביחס ישר לגידול במכירות בתקופה מסוימת", מדגיש נ', מנכ"ל ובעל חברה לייצור והתקנת טכנולוגיות מידוף למרלו"גים. "כמו כן, כאשר קיים עודף תזרימי ניתן למשל לבצע השקעות, לרכוש מלאים, ציוד או מכשור. מומלץ ואף ניתן לקצר ימי אשראי ולקבל הנחות על רכישה במזומן. חשוב להקפיד על ביצוע תשלומים לספקים ועובדים בימים קבועים מדי חודש. כדאי לנסות להקביל בין תנאי האשראי של התקבולים לאלו של התשלומים. יש להימנע מתשלומים באמצעות כרטיסי אשראי, או לפחות לנסות ברוב המקרים. חשוב להקפיד על שמרנות בתחזית הגביה, לזרז גביית חובות, להגדיל מכירות, לצמצם הוצאות, להציע הנחות על עסקאות מזומן ולבצע מעקב יומי־שבועי־חודשי על התזרים".

סוג ההוצאה

תאריך

הערות

כרטיסי אשראי

2 לחודש

ניתן לשנות ל־10

משכורות

5 לחודש

ניתן לשלם עד ה־10

מסים וביטוח לאומי

15 לחודש

 

ספקים ונותני שירות

25 לחודש

ניתן לשלם עד ה־30

ריביות / עמלות

30 לחודש

 

**דוגמה לטבלת ימים קבועים לתשלומים של בית עסק 

בכדי להיות תמיד עם "היד על הדופק" על מצב התזרים, מומלץ להשתמש בתוכנה ידידותית לניהול עסק הכוללת גם אפליקציה לנייד, שמאפשרת לבעלי ובעלות עסקים לפקח על התזרים בכל רגע נתון, מכל מקום, תוך ראייה רחבה לטווח הארוך. מערכת איכותית לניהול תזרים מזומנים תעדכן על חיובים עתידיים, חיובים פתוחים, כסף שנכנס מלקוחות, מועד פירעון של הלוואות ותנתח עבור העסקים כיצד כל אלה משפיעים וישפיעו על יתרת המזומנים.

בעלי ובעלות עסקים העומדים והעומדות בפני קבלת החלטות משמעותיות להישרדות פרויקט חייהם עשויים בשלב מסוים להיתקל לפחות בחלק מהשאלות והדילמות הנפוצות הבאות: האם העסק יכול להשקיע בצמיחה, לרכוש ציוד חדש לעסק, ואם כן מהו התזמון הטוב ביותר לכך? השקעה היום פירושה הקטנת תזרים המזומנים, אך עם האפשרות שההשקעה תניב לעסק הכנסות גבוהות יותר בעתיד האם כדאי להשקיע היום בצמיחה? האם העסק יכול לשלם לספקים או שעליו לפרוס הוצאות לתשלומים, ומהם המועדים הנכונים לעסק לשלם לספקים? (ראו טבלת ימים קבועים לתשלומים) האם צריך להיפטר ממלאים לצורך הגדלת תקבולים? במצב של נזילות נמוכה העסק יכול לצאת בקמפיין של מבצעים, הנחות והטבות אחרות ללקוח וכך להזרים לעסק תקבולים באופן מהיר יותר. תזרים מזומנים יכול לסייע לעסק להיראות מושך יותר בעיני הלקוחות. אם לעסק יש תזרים מזומנים חיובי הוא יכול להציע תנאי אשראי נוחים ללקוחתיו וכך למשוך קהל לקוחות רב יותר. האם חברה יכולה לחלק לבעלי המניות דיבידנדים? חלוקת דיבידנדים מחזקת את הקשר בין החברה לבעליה.

אם כך, לסיכום: בשמירה על תזרים מזומנים חיובי ועם דו"ח כספי המשקף את תנועת כל המזומנים המענה על השאלות הללו צפוי להיות, אם לא קל או פשוט יחסית, בהחלט ברור יותר.

 

האם הכתבה הועילה לך?

(0 הצבעות, 0 מתוך 5)

עוד מאמרים בנושא

 

לשאר הכתבות >

תגיות:  איך להרוויח כסף  הזדמנויות עסקיות  הזדמנות לרווחים  חישוב מחיר העסק  עבודה מהבית  עוסק מורשה  עוסק פטור  עושים עסקים  תשואה 

 

הוסף תגובה חדשה

חובה למלא את כל השדות ולפתור את התרגיל.
= 7 + 5

תגובתך התקבלה, ותפורסם בכפוף לשיקולי העורך.

 
1
תמונת המשתמש
דוד
לאן הכסף הולך?
לממשלה. לביטחון. ויש שיגידו לביבי
02/09/2019