סקר עסקים 2018: שיפור במצב הרווחיות

{{msg}}

ממצאי סקר חדש של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מראה כי עסקים המונים 19-5 עובדים פחות רווחיים, אבל גם הכי פחות נסגרים; המסחר המקוון פעיל בכ־14% מהעסקים

 
1
צילום: Fancycrave.com-pexels

סקר עסקים חדש של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מ־2018 בוצע, זו השנה הרביעית, בקרב 500 בעלי עסקים קטנים ובינוניים המעסיקים עד 100 עובדים ועובדות. הנתונים מתייחסים אמנם למצב המגזר העסקי בשנים 2017-2011 אולם המספרים בהחלט עשויים לשקף את המגמה שנמשכה עמוק לתוך 2018. ממצאיו העיקריים נוגעים לשלושה תחומים מרכזיים: רווחיות, סוגי החסמים העומדים בפני בעלי עסקים ופעילות המסחר המקוון.

מטרתם העיקרית של העסקים במגזר ופרמטר מרכזי ביכולתם לשרוד ולגדול הוא השגת רווחיות. לפי הסקר, בעלי העסקים נשאלו על רווחיות עסקיהם ב־2017 לעומת השנה שקדמה לה. 66% מהמשיבים דיווחו על יציבות או שיפור ברווחיות העסק. בעלי עסקים בינוניים דיווחו על העלייה הגדולה ביותר ברווחיות ב־2017 לעומת השנה שקדמה לה – 46%. שיעור העלייה הנמוך ביותר – 21% – דווח על ידי עסקים ללא מועסקים.

מבחינת קשיים ומחסומים בפני הצלחה של עסקים, מציאת לקוחות ותחרות הן המחסומים הנפוצים ביותר בפני פיתוח עסק שעליהם דיווחו 22% מהעסקים הקטנים ו־19% מהבינוניים. "המחסומים הנפוצים ביותר הבאים בתור", נכתב בדו"ח תקופתי מצב העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, "הם עומס ביורוקרטי ומסים (16%), זמינות כוח עבודה וניהול מיומן (12%), גישה למימון (10%) ועלויות ייצור (7%). ארבעת הגורמים האחרונים מהווים מגבלות שפוגעות ביעילות העסקית, וטיפול טוב יותר של המדינה בהם יכול לשפר את ביצועי המגזר העסקי ולתרום לקידום הכלכלה בישראל".

כאשר מתמקדים בתחומים הרגולטורים העיקריים המקשים על בעלי העסקים, ברור כי ככל שהעסק קטן יותר הוא סובל יותר מקשיים אלו (או מודע פחות אליהם), שכן 36% מהעסקים דיווחו שהם אינם חווים חסם רגולטורי כלשהו המקשה על פעילותם. בעניין ריבוי הדרישות הביורוקרטיות השוטפות, לפי סקר עסקים 2018, מדובר בחסם משמעותי בכלל העסקים עם 32% מהם שדיווחו כי זהו הגורם הרגולטורי שמקשה עליהם במידה הרבה ביותר. כמו כן, עמידה במגבלות ובדרישות של משרדי הממשלה השונים צוינה כחסם לעסקים על ידי 25% מהנשאלים.

בעלי העסקים אף נשאלו באופן יותר ספציפי לגבי איזה משרד או גורם ציבורי מערים את הקושי הגדול ביותר או מהווה את עיקר הנטל. התוצאות: 28% דיווחו כי מדובר ברשות המסים ובמוסד לביטוח לאומי אולם אין הכוונה מבחינתם ליוקר המסים והתשלומים אלא לקושי בהתנהלות מול משרדים אלה. 22% מכלל בעלי העסקים דיווחו כי הנטל הגדול ביותר מגיע מהעירייה בצורת ארנונה, פיקוח עירוני או רישוי.

בתוך כך, לפי נתוני הבנק העולמי מהתקופה האחרונה, ישראל מדורגת במקום ה־49 בדירוג הכלכלות התומכות והמקלות מבחינה רגולטורית על פתיחה והפעלה של בתי עסק, לפני מונטנגרו (50) ואחרי סרביה (48). הרשימה כוללת 190 מדינות, כאשר בצמרת מוצבות ניו זילנד (1), סינגפור (2), דנמרק (3), הונג קונג (4) ודרום קוריאה (5), וסוגרת את הרשימה סומליה (190).

אולם יש הסוברים שטיפול הרשויות במגזר העסקי לא תמיד מיטיב עם העסקים הקטנים. "מדינת ישראל מתייחסת לכלל העסקים בישראל כמקשה אחת, כאילו אין לכל עסק צרכים משלו, אפיקים שונים להתפתחות ויכולות כלכליות אחרות", אומרת מנכ"לית ובעלת חברת אדוס, לי דולן בטורה באתר "מידה". "הדבר מערים קשיים על כלל העסקים בישראל ובכך יוצר ניעות כלכלית נמוכה דווקא בשוק העסקים הקטנים, כיוון שחברות הענק נהנות מיכולת תמרון גדולה יותר במציאות העסקית הקשה ומשמרות את כוחן הריכוזי במשק".

דמוגרפיה של עסקים

עם ממומצע של כ־64 אלף בתי עסק לנפש, כמות העסקים שנפתחו בשנים האחרונות גדולה מכמות העסקים שנסגרו. 57,050 עסקים נפתחו ב־2017 בעוד 43,238 נסגרו. מכאן, 13,812 עסקים נטו נוספים למשק, שהם 2.4% מכלל העסקים. לפי הדו"ח, הענף עם אחוזי השרידות הגבוהים ביותר הוא התעשייה, בזמן שהענף עם אחוזי השרידות הנמוכים ביותר הוא המסחר.

עוד נכתב בדו"ח: "שיעור היזמות בישראל גבוה ביחס לעולם, וישראל מדורגת בנושא זה במקום החמישי מבין 24 המדינות המפותחות. משנת 2010 יש עלייה משמעותית בשיעורי היזמות בישראל, וב־2017 דיווחו 30% מהאוכלוסייה הבוגרת כי בכוונתם להקים עסק בתוך שלוש שנים. הפחד מכישלון עסקי גבוה בקרב האוכלוסייה בישראל יחסית לעולם. ישראל מדורגת בנושא זה במקום השלישי מבין המדינות המפותחות, ו־54.7% מהנשאלים בישראל דיווחו שפחד מכישלון מונע מהם להקים עסק".

חיי העסקים הקטנים והבינוניים
צילום: bruce mars-pexels

סוגרים את העסק לטובת האונליין?

עוד נכתב בדו"ח: "בדיקת הכוונות של בעלי עסקים לסגור את העסק שלהם היא דרך נוספת להעריך את מצב העסקים. 32% מבעלי העסקים דיווחו כי שקלו לסגור את העסק שלהם ב־2018. שיעור זה גבוה בהשוואה לדיווחים של 2017, שהעלו כי רק 23% אמרו כי שקלו לסגור את העסק". לפי הסקר, הקבוצה שדווחה על הכוונה הנמוכה ביותר לסגור היתה זו של העסקים הקטנים (19-5 עובדים) עם 18% בלבד. התפלגות שאר הדווחים: 33% מהעצמאיים ללא מועסקים חשבו לסגור, לעומת 35% מהעסקים עם 4-1 עובדים ו־29% מהעסקים עם מעל ל־20 עובדים ועובדות.  

יחד עם זאת נראה כי הלחץ להדביק את הפער הטכנולוגי ברוח הזמן מצוי בקרב בעלי עסקים בעצימות גבוהה מתמיד. לפי הסקר, כ־14% מהעסקים דיווחו ב־2017 על הפעלת חנות מקוונת, לעומת 4% בלבד ב־2016. בקרב העסקים הבינוניים שיעור החנויות המקוונות מגיע אף ל־20%.

תרומתו של המסחר המקוון ב־2018 לכלל העסקים והחברות במשק הישראלי מקבל נפח משמעותי עם 57% מהעסקים שדיווחו על היקף מסחר באינטרנט בשיעור עד 10% מההכנסות; ב־17% מהעסקים מדווחים על היקף של 26%-50% מההכנסות; ב־16% מהעסקים מדובר במעל ל־50% מההכנסות; וב־10% מהעסקים היקף הכנסות אלה נע בין 10% ל־25%.

כמות העסקים ותרומתם לכלכלה

מספר העסקים במשק הישראלי עומד על כ־542 אלף ורובם הם עצמאיים (עסק של איש/ה אחד/ת) או עסקים זעירים המעסיקים 5-1 עובדים ועובדות. כ־51% מהעסקים (כ־277 אלף) הם עצמאיים או חברות שאינן מעסיקות שכירים, כ־30.8% מהעסקים (כ־167 אלף) מעסיקים 4-1 עובדים, כ־10.6% מהעסקים (כ־57 אלף) מעסיקים 19-5 עובדים, כ־2.6% מהעסקים (כ־14 אלף) מעסיקים 99-22 עובדים, כ־4.5% מהעסקים (כ־24 אלף) הם שותפויות מע"מ המעסיקים עד 100 עובדים, ורק כ־0.5% מהעסקים במשק (כמעט 3,000 עסקים) מחזיקים מעל ל־100 משרות שכיר.

תרומתם של העסקים הבינוניים והקטנים, המהווים, כאמור, את הרוב במשק, למצב התעסוקה נמדד בכ־60% ממקומות העבודה החדשים בשנים האחרונות.

אם כך, נראה כי עבור בעלי עסקים, יזמים השואפים לממש ולטפח את הרעיון היצירתי הבא ועצמאים זעירים שימשיכו להיכנס למגזר העסקי, להתרבות, לקום (וליפול) ובעיקר לחלום, נראה כי האקלים הכלכלי הנוכחי יותר ויותר דוחה את הפורמט התעסוקתי הקונפורמיסטי ומאפשר חופש לנווט במרחב, לעבר עצמאות כלכלית חדשה.

האם הכתבה הועילה לך?

(0 הצבעות, 0 מתוך 5)

עוד מאמרים בנושא

 

לשאר הכתבות >

תגיות:  בעלי עסק  בעלי עסקים  הזדמנויות עסקיות  השקעה בעסק  השקעות  לוח עסקים  עסקים חדשים  פורטל העסקים 

 

הוסף תגובה חדשה

חובה למלא את כל השדות ולפתור את התרגיל.
= 5 + 8

תגובתך התקבלה, ותפורסם בכפוף לשיקולי העורך.

 
{{commentsList.length-$index}}
תמונת המשתמש
{{item.user_name}}
{{item.c_title}}
{{item.c_content}}
{{item.created_at}}