אירוויזיון לעסקים בת"א: פחות תיירים, יותר היערכות עירונית

התראות במייל
{{msg}}

בעיריית תל אביב־יפו כבר מיישמים הקלות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים במסגרת אירוח האירוויזיון ה־64, למרות כמות התיירים שבינתיים לא עומדת בציפיות

 
4
יעל ורון חולדאי באירוע פתיחת שבוע אירוויזיון 2019, ביום ראשון. צילום: גיא יחיאלי
linkedin
 
שתף בפייסבוק

שבוע אירוויזיון 2019 בתל אביב אמנם החל בהתרגשות רבה, אולם אירוע המוזיקה הגדול והנצפה ביותר בעולם ככל הנראה לא הצליח למשוך את כמות התיירים ותיירות שנצפתה – כ־15 אלף איש ואישה – ונכון לעכשיו נחתה בארץ כמחצית מהכמות, וזאת בשל העלויות הגבוהות (טיסות ומלונות/חדרי או דירות אירוח). גם בגזרת הכרטיסית נרשמה אכזבה: לפי בדיקה שערכה מערכת תכנית "חי בלילה" (ערוץ 12), לשני אירועי חצי הגמר (14 ו־16 במאי) נותרו כ־3,900 כרטיסים שלא נמכרו, ועל פי ההערכות, תאגיד השידור הציבורי כאן 11, שאחראי על הפקת האירוע, יפסיד לכל הפחות כשני מיליון שקלים. גם סבב ההסלמה בדרום בהחלט לא סייע לשפר נתונים אלה.

בהופעה בכפר האירוויזיון 2019
סטפן בהופעה בכפר האירוויזיון 2019 תל אביב. צילום: כפיר סיון

במטרה למלא אולמות, כרטיסים חינם כבר הוצעו לתושבי עוטף עזה, לצד מבצעי הנחות לתושבי תל אביב־יפו. "האירוויזיון בישראל יקר יותר", אומר מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי אלדד קובלנץ. "ראשית כי ישראל זו מדינה מאוד מאוד יקרה. לאור העובדה שתאגיד השידור הוא הגורם המממן היחידי של האירוע, נאלצנו להעלות את מחירי הכרטיסים. זהו המקרה הראשון בהיסטוריה שתאגיד שידור מממן בעצמו את המופע".

הקלות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים

בעלי ובעלות העסקים בתל אביב־יפו בהחלט ציפו ליותר טראפיק אנושי שישטוף את רחובות העיר. ראשי עמותת "מסעדנים חזקים ביחד!", שכזכור איימו באחרונה לסגור מסעדות בתל אביב־יפו וברחבי הארץ ליממה במהלך שבוע האירוויזיון, חזרו בהם וביטלו את ההשבתה, גם בשל הסכמות הביניים שהשיגו מול משרד האוצר בתחילת החודש שעבר. ובעיריית תל אביב־יפו פרסמו הקלות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים במסגרת ההיערכות לאירוח האירוויזיון ה־64.

בסוף פברואר ערכה העירייה כנס ייעודי לבעלי העסקים בתחום המסעדנות וחיי הלילה בעיר לקראת אירוח האירוויזיון. במהלך הכנס הציגה העירייה לבעלי העסקים את תכנית ההיערכות לשבוע האירוויזיון ואת ההקלות שהעירייה תספק לעסקים בעיר, במטרה לעודד את עסקי הלילה בעיר בתקופה שבה ישהו בעיר אלפי תיירים. הכנס נועד לשמוע מבעלי העסקים את הרעיונות שלהם לשבוע האירוויזיון וכיצד ניתן לסייע להם בשבוע זה. באירוע נכחו ראש עיריית תל אביב־יפו רון חולדאי, מנכ"ל עיר עולם ותיירות איתן שוורץ, מנהלת אגף רישוי עסקים איילת וסרמן ועשרות נציגים של העסקים בעיר.

ביקשתי לייצר תכנית פעולה כדי שהמסעדנים ובעלי הבארים יוכלו ליהנות מגל התיירות הנהדר... אנחנו רוצים להראות לעולם שהעיר הזו יודעת לארח אירועים בינלאומיים גדולים, ולהעניק 'גוד טיים' לאלפי תיירים

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב־יפו

 

"אני מודע לקשיים שענף המסעדות והבארים נמצא בו", אמר חולדאי בכנס. "העמסה של מסים מיותרים על גבם של המסעדנים היא שערורייה והטלת ההיטל על העובדים הזרים היא חוסר אחריות. זו לא רק פגיעה אנושה בענף שמפרנס עשרות אלפי משפחות, אלא זו פגיעה בכלל הציבור שעליו מעמיסים יוקר נוסף. בכל מקרה אני רואה את המשימה שלי כראש עירייה לדאוג לכך שכמה שיותר עסקים ייהנו מהפריחה בעיר. זה נכון בכל תקופה – ובייחוד בתקופה הנוכחית, שבה הענף שלכם מתמודד עם משבר. ולכן, ובמיוחד כשמגיע אירוע כמו האירויזיון, ביקשתי מהצוות שלי לייצר תכנית פעולה כדי שהמסעדנים ובעלי הבארים יוכלו ליהנות מגל התיירות הנהדר... אנחנו רוצים להראות לעולם שהעיר הזו יודעת לארח אירועים בינלאומיים גדולים, ולהעניק 'גוד טיים' לאלפי תיירים".

לפי האתר העירוני, לאור העובדה שהמופעים מסתיימים מאוחר, חוק העזר העירוני שונה במיוחד לתקופת האירוויזיון (19-11 במאי) על מנת לאפשר לבעלי עסקים בכלל וברים בפרט לפעול עד שעות מאוחרות. השעות שבהן אסורה הקמת רעש באזורים באזורי הבילוי בעיר וכן בתחום כפר האירוויזיון בפארק צ'ארלס קלור תצומצמנה. המשמעות היא כי באזורי הבילוי ניתן יהיה להשמיע מוזיקה עד חצות ובכפר האירוויזיון ניתן יהיה להשמיע מוזיקה עד השעה 01:00, כאשר בערבי חצאי הגמר והגמר תוארכנה השעות, כל זאת בכפוף לתנאי הסעיף בחוק העזר. כמו כן, תתאפשר הוצאת ברזי בירה לתחום שטח השולחנות והכיסאות של העסק, העמדת מסכי טלוויזיה ומקרנים בשטח העסק. בנוסף, העירייה מעודדת ומקדמת מתן הטבות לתיירים ובאי האירוויזיון בשיתוף בעלי העסקים שיכללו בפרסום העירוני.

בפוסט שהעלתה עיריית תל אביב־יפו ביום שני נכתב כי בעשרות בתי עסק נבחרים בכל רחבי העיר (שיזוהו על ידי תג הזיהוי Tel Aviv for 10 Shekels) תוצע הטבה של שליש בירה או כוס יין או צ'ייסר או מנה בעלות של עשרה שקלים בלבד. לרשימת בתי העסק לחצו כאן. בעירייה מסרו השבוע כי הם עושים הכל על מנת להקל ולסייע הן לעסקים, התושבים והן לתיירים.

אירוויזיון 2019
תל אביב איט ביורו וילג', פארק צ'ארלס קלור, תל אביב־יפו. צילום: כפיר סיון

בעמותת "מסעדנים חזקים ביחד!" מברכים על אירועי שבוע האירוויזיון, אבל בדומה לבעלי עסקים אחרים בעיר מביעים מעט אכזבה מכמות התיירים הפחותה, בניגוד לתחזיות המוקדמות. "בעירייה מקיימים את מה שהבטיחו, פגשנו שם אנשים רציניים שעובדים בצורה מסודרת", אומר ראש העמותה ובעל קפה ג'רמיה תומר מור. "איילת (וסרמן, מנהלת אגף רישוי עסקים; א"ד) באמת עושה עבודה מקצועית ומאוד קשובה לנו. אני לא חושב שהאירוויזיון פוגע בנו או מוסיף כל כך, כי כרגע השבוע נראה שגרתי מבחינת הכמויות – נכון, מגיעות יותר משפחות מהפריפריה – אבל עדיין מעט מאכזב לאור כל הרעש התקשורתי שעשה האירוויזיון להבין שלא הגיעו לכאן המוני תיירים כפי שציפו. ככל הנראה לקראת סוף השבוע, בסמיכות לגמר התחרות, נראה יותר תנועה של תיירים שיתווספו לאלה שנחתו כאן בתחילת השבוע".

האם לדעתך הפעילות של דוכני היורו וילג' מסיטה את הטראפיק ממרכז העיר?

"לא, בגלל הסיבה הפשוטה שגם ככה אירוע תל אביב EAT מתקיים באותה תקופה מדי שנה בתחילת הקיץ (זו השנה הרביעית ברציפות, מדובר בגלגול או "גרסה מעודכנת" של אירוע טעם העיר שנערך בשנים 2012-1996 על ידי אתר "עכבר העיר" מקבוצת "הארץ" והמחלקה למופעים בעיריית תל אביב־יפו; א"ד), אז אנחנו מורגלים ומן הסתם חלק מהמסעדות החברות בעמותה לוקחות חלק באותו אירוע קולינרי בפארק צ'ארלס קלור. אנחנו לא ממש עושים את כל הקישורים ובאים בטענות כלפי אף אחד, בטח שלא כלפי העירייה שעושה הרבה למען העסקים, כמובן בהתאם לנסיבות ולמגבלות".

"באמצע השבוע לא כל כך מרגישים פה אווירה של אירוויזיון", אומר דוד חייק, בעל באסטה לתיקים ותכשיטים בשוק הכרמל, ביום שלישי השבוע. "כרגיל, הימים החמים מביאים תנועה של אנשים בשוק, ולהערכתי השבוע הורגשה התגברות של כעשרה אחוזים בלבד".

האם הכתבה הועילה לך?

(0 הצבעות, 0 מתוך 5)

עוד מאמרים בנושא

לשאר הכתבות >

תגיות:  איתור שטח להשכרה  לוח מודעות לעסקים  מונופולי  ניהול עסק  עסק במשבר  פורטל העסקים 

 

הוסף תגובה חדשה

חובה למלא את כל השדות ולפתור את התרגיל.
= 7 + 8

תגובתך התקבלה, ותפורסם בכפוף לשיקולי העורך.

 
{{commentsList.length-$index}}
תמונת המשתמש
{{item.user_name}}
{{item.c_title}}
{{item.c_content}}
{{item.created_at}}