שגרה חדשה – משבר הקורונה

הפגיעה הקשה בבעלי העסקים, המענק לעצמאים, ההתמודדות עם הנגיף תוך שמירה על ההנחיות תאפשר לכולנו להמשיך ולבלום את נגיף הקורונה בישראל, ומהו התו הסגול?

 
1

 

{{msg}}

משבר הקורונה פגע ברוב בעלי העסקים והעצמאים בישראל, החיים תחת הנגיף גרמו לכולנו לצאת מחוץ לקופסא, ולחיות בשגרת חיים שמעולם לא הכרנו, לקושי בהתמודדות יום יומית בהישרדות העסק הצטרף הנגיף קורונה, אשר מעתה הוא מחייב אותנו בשגרת חיים שלא הכרנו, עסקים רבים לא ישרדו את היום שאחרי, ותוך כדי הקלדת שורות אלה לא נראה באופק תאריך יציאה, אלא תחילת הדרך ל"חזרה" לשגרה, ובין רגע הכול יכול להשתנות, ולהחזיר אותנו למצב של הסגר מלא.

במלחמה לא קיימים המונחים נכון או לא נכון, זו מלחמה שאיננו יודעים כמה זמן היא תאירך, ומצד שני ניסוי וטעייה בעולם העסקי זה כלי חשוב, ואנחנו הכלי משחק בידיים של הממשלה (בלי ממשלה של ממש), לא רק אצלנו, בכל העולם המלחמה הזו מתרחשת, אז אפשר אולי להתנחם במשהו אחד, "אני תקוע", אבל גם האחר. אז אין למה למהר..

תמצית מענק לעצמאים בסגנון הפעימות:

פעימה 1 – יינתן (ניתן) מענק של עד 6000 ש"ח כאשר תנאי הסף הינו הוכחת ירידה במחזור העסק ב25% לפחות בתקופה 3-4/2020 לעומת אותה תקופה ב-2019, בתנאים רבים כשהתנאי שסה"כ ההכנסות משני בני הזוג אינו עולה על 340,000 ₪ חותך בחצי את סה"כ העצמאים שמקבלים מענק.

פעימה 2 - מדובר במענק של בין 8000- 12,500 ש"ח כאשר הפעם בתנאי הסף יבוטל חישוב הכנסות שני בני הזוג יחד ובעלי השליטה השכירים, שהיו מחוץ לתכנית הסיוע, יזכו אף הם לפיצוי.

אם המצב ימשך תהיה גם פעימה שלישית ורביעית...

המפסידים הגדולים כולם, זה ישפיע על כולנו, אך ללא ספק ענף התיירות ספג פגיעה קשה, גם בשל המורכבות של הפסד כספי בגין ביטולים כמה חודשיים קדימה.

איך יראה היום שאחרי

מוקדם לדעת, אנחנו לא שם, מתחילים להריח את החזרה לשגרה, אך רבים מהעצמאים שהעסק שלהם נפגע מתחילים בתהליך של הבראה שלצערנו הרב יוביל לעיתים לסגירת העסק, זו בעצם תקופה לא ברורה שבה עסקים רבים יצאו לשוק למכירה, יש שיגדירו זאת כהזדמנות עסקית של ממש, ואחרים ימהרו לבצע התאמות בעסק שלהם ולהתאימם נוכח המצב לשגרה אחרת, כל עוד לא ימצא חיסון לנגיף, החיים שהכרנו ישתנו וזאת אומרים מומחים בתחום, ככה שכדאי שתשקלו מה לעשות מוקדם כשמתאפשר ולא מאוחר כשכבר יהיה מאוחר מידי.

אם החלטתם לסגור את העסק, תנסו לממש את הפוטנציאל העסקי שבו ותציעו את העסק למכירה, אומנם הדוחות בחודשים האחרונים היו נמוכים אך מי שמבין הזדמנות יבין זאת, זה נכון שהתג מחיר במגמת ירידה, אך האפשרות הזו תניב לכם כמה שקלים שתוכלו לחסוך ולהשתמש ביום שאחרי.

התו הסגול
התו הסגול צילום: מתוך האתר של משרד האוצר

חושבים להמשיך להניע את העסק, תבצעו התאמות על פי אותו מתווה שהממשלה הגדירה ה"התו הסגול" מדובר בכללים ותנאים להפעלת מקומות עבודה ועסקים באופן מלא ובתנאי שיעמדו בכללי ה״תו הסגול״. התנאים נקבעו על ידי משרד הבריאות והאוצר, לא נדרש לקבל אישור כי אתם עומדים בתו הסגול. שיטת הביקורת היא עצמאית כל עסק שעומד בתנאים יכול לפעול באופן מידי! הפרה של הכללים כרוכה בקנס כספי ועלולה להוביל לסגירה מידית של העסק, וכמו שאומרים מי שלא בטוח שלא יפתח את העסק

 ויש את אלה שמנצלים את המצב דווקא לרעה בנקים, בניגוד לכל מה שנאמר בנוגע לערבות שהעמידה המדינה עבור הלוואות לעסקים קטנים שבמצוקה, נשמע זעקתם של בעלי העסקים, ונראה כי בכמה מקרים הבנקים ניצלו את המצב ובמקום זאת הם מציעים לבעלי העסקים הלוואות בתנאי מימון "טובים יותר", אבל כמובן שהדבר לא כוללני ויש שאכן משפרים ומסייעים לאותם בעלי העסקים הקטנים.

השר משה כחלון
השר משה כחלון צילום: מתוך YouTube ערוץ ynet

לאור המצב, המדינה מבינה היטב כי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל כבר לא כאלה קטנים, ועל הכספים שהוגדרו ליישום עבור המשבר 80 מילארד שקלים שהם בעצם "תוכנית הממשלתית לסיוע בהתמודדות עם משבר הקורונה", הכספים שיחולקו באופן שתראה לנכון בעת הצורך, באופן שכולנו נקבל את הכסף שמגיע לנו, ובמעבר חד לעניין לא פחות חשוב שנאמר בימים האחרונים בעקבות המשבר, שר האוצר משה כחלון: "העסקים הקטנים והבינוניים הם מחוללי הצמיחה הגדולים במשק" האימרה מעניקה לנו, העצמאים, את הכוח לחולל שינוי, ביום שיבוא ואולי בעקבות ההתאגדות ל"אני שולמן".

האם הכתבה הועילה לך?

(0 הצבעות, 0 מתוך 5)

עוד מאמרים בנושא

 

לשאר הכתבות >

תגיות:  בעלי עסק  בעלי עסקים  הזדמנויות עסקיות  הקמת עסק  מכירת עסק  מכירת עסק פעיל  מציאת שותף 

 

 
1
תמונת המשתמש
יוסף
בדיוןק מה שצריך כדי להבין את הפעימות
תודה על הכתבה המועילה.
23/04/2020