בשורה לבעלי עסקים בדרום? ועדת הכספים אישרה את התקנות לפיצויים בעקבות הלחימה וטרור ההצתות

{{msg}}

ועדת הכספים אישרה את תקנות רשות המסים לפיצוי העסקים והעובדים בדרום הארץ ועוטף עזה. בין השאר, בעלי עסקים בענף התיירות יוכלו לבחור להשוות את מחזורם השנה למחזור אשתקד.

 
2
צילום: איציק אדרי

התקנות המעגנות פיצויים לעסקים ולעובדים באזור עוטף עזה והדרום עקב סבבי הלחימה וגל טרור ההצתות, במהלך רוב שנת 2018, אושרו באחרונה על ידי ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה). על רקע דרישת חברי הוועדה והעומד בראשה להפוך את הוראת השעה בתקנות מס רכוש וקרן פיצויים להוראת קבע, נקבע כי תוקף הוראת השעה יורחב עד לסוף חודש פברואר ועבור עסקי התיירות עד לסוף אפריל, וזאת על מנת לבחון את המשך נחיצותה.

בהתאם למתווה שגיבשה הוועדה ואומץ על ידי רשות המסים, המדינה תעניק פיצויים לעצמאים ולמעסיקים עבור הוצאות שכר עובדים שנעדרו בשל סגירת מקום העבודה, כמו גם להורים שנעדרו מעבודתם בשל סגירת מוסדות חינוך במשך תקופה מוגדרת של שמונה חודשים (מראשית חודש מאי עד סוף דצמבר). דבוראים ועובדי ענף התיירות שנפגעו במהלך אותו פרק הזמן יוכלו לבחור להשוות את מחזורם השנה למחזור אשתקד. במסגרת זו נקבע גובה שכר פיצוי יומי, אושר צו המוסיף 11 יישובים לרשימת יישובי הספר ואף נוספו שני יישובים לרשימת הזכאים להטבות מס מתוקף צו הסיוע. יחד עם זאת נקבע מנגנון למתן פיצויים עקיפים ליישובים שנפגעו במהלך תקופות הלחימה או אירועי טרור ההצתות בחודשים אלה, גם אם ישובים אלה אינם נכללים ברשימת יישובי הספר המזכה בפיצויים אלה.

בישיבות האחרונות שנערכו במסגרת ועדת הכספים (בחודשים אוקטובר ונובמבר) הוצף הצורך במתן מענה ראוי ומהיר ליישובי הדרום והצביעה על "חורים" בתקנות הקיימות ובהצעה הראשונה שהציגה הממשלה לפיצוי יישובי הדרום. הוועדה אף העמידה מתווה פיצוי מסודר שאותו גיבשה. במסגרת התקנות אימצה רשות המסים את מרבית המלצות ועדת הכספים לפיצוי הולם לעובדים ולעסקים ביישובי הדרום ועוטף עזה.

מסלולי הפיצוי

מסלול שכר עבודה – מתן פיצוי למעסיקים ועצמאיים על הוצאות השכר (כולל שכר בעל העסק עצמו) בימים שבהם עובדים לא יכלו להגיע לעבודה בשל הוראה של פיקוד העורף על סגירת מוסד חינוך ברשות או בשל הוראה של הפיקוד על סגירת מקומות עבודה שאינם חיוניים. מסלול זה תקף ליישובים המרוחקים עד 40 קילומטר מהגדר. עבור עובדים שנעדרו עד עשרה ימים יינתן פיצוי של 370 שקלים ליום (השכר היומי החציוני באזור הדרום), וזאת לעומת לנוסח הראשוני של רשות המסים ובו נקבע סכום יומי של 330 שקלים. לעניין עובדים שנעדרו ממקום עבודתם במשך יותר מעשרה ימים נקבע כי תיעשה בדיקה פרטנית, והתשלום ייעשה בהתאם לשכרו הרגיל של העובד.

מסלול מחזורים – נפגעים ארוכי טווח, עובדי ענף התיירות וענף הדבוראים אשר סבלו ממושכות תחת טרור ההצתות, יוכלו לבחור בין פיצוי בדרך של מסלול שכר העבודה הנ"ל לבין פיצוי בדרך של השוואת מחזורי השנה למחזור עסקיהם במהלך התקופה המקבילה אשתקד.

לעניין הדבוראים יינתן הפיצוי לכלל הדבוראים בתוואי אפס עד שבעה קילומטרים מהגדר בגין הנזק העקיף, גם כאלה שהכוורות שלהם אינן נכללות בשטחים הנחשבים בכלל יישובי הספר. לעניין עסקי התיירות, יכללו כלל העסקים שחוו ירידה במחזוריהם, כולל יישובים שחורגים מתחום שבעת הקילומטרים ואינם נכללים ברשימת ישובי הספר, בהתאם לרשימת יישובים שגובשה בתקנות. למעשה מדובר בכלל עסקי התיירות הכפרית שנפגעו כלכלית, כדוגמת צימרים ובתי הארחה.

יתר על כן, ועדת הכספים אישרה שתי תקנות נוספות: הוספת 11 יישובים לרשימת יישובי הספר בעוטף עזה (אבשלום, איבים, גברעם, זמרת, יכיני, כפר מימון, שובה, שדרות, שלומית, תושיה ותקומה), זאת במסגרת תכנית הממשלה "לחיזוק החוסן האזרחי בשדות וביישובי עוטף רצועת עזה". המשמעות: מתן פיצויים עקיפים שנגרמו בתחום אותם יישובים, בהתאם לתקנות מס רכוש וקרן הפיצויים. והוספת היישובים נווה ובני נצרים לרשימת היישובים הנכללים בצו הסיוע לשדרות וליישובי הנגב המערבי, המעניק הטבות שונות ובמרכזן הטבת מס לתושבי יישובי קו העימות בדרום הנקבעים על ידי משרד הביטחון.

בדיון הוועדה שיבח יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, את עבודתם של רשות המסים ומשרד האוצר. "לצד כך, ביקשנו להפוך את ההוראה להוראת קבע, על מנת למנוע את הזעזוע בכל פעם ונדון בכך... וכן בתיקונים ליצירת מתווה אפילו טוב עוד יותר, כפי שדחפנו לאורך כל הדרך... הוראת קבע רק מונעת את ההתבזות".

מירי סביון, משנה למנהל רשות המסים: "כשאנחנו יוצאים לדבר כזה אנחנו צריכים לקחת בחשבון את גודל האירוע, אנחנו צריכים להתבסס על חישובי עבר, אנחנו צריכים להביא הוראות המתאימות לאירוע הספציפי, המקרה כאן לא דומה למקרה של 'צוק איתן'. אנחנו בהוראת שעה יכולים לקחת בחשבון את הנסיבות. בדרך קבע העלויות התקציביות של השכר יהיו מאוד גבוהות. כפי שעשינו בעבר, אנחנו לוקחים את הדברים לפי המקרה. לכן אנחנו חושבים שזה נכון שזה יהיה במסגרת הוראת שעה".

ח"כ אמיר פרץ אמר בדיון: "הגיע הזמן למסלולים מהירים יותר, מי שרוצה לקבל משהו כללי ומי שרוצה להגיע להסכמה עד גבול השקל יוכל". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "אני שמחה שהתקנות עברו, אך חבל שלקח שמונה חודשים, חבל שאנשים צריכים לספוג תקופה כל כך ארוכה, למרות שזה עניין חוזר וניתן היה לחשוב על כך מראש".

ח"כ איילת נחמיאס־ורבין: "אנחנו צריכים לעסוק גם במלחמה שבין המלחמות"
ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) צילום: עמרי פורר

ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (המחנה הציוני): "הוועדה הזו הפכה לבית לכל מיני בעיות שהכנסת מתחמקת מלעסוק בהם. אנחנו צריכים לעסוק גם במלחמה שבין המלחמות, אנחנו צריכים להיות במקום אחר לחלוטין מבחינת מוכנות ומתן פתרונות לציבור לעניינים האלה".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול: "אני רוצה לומר לוועדה, לרשות המסים ולכולם תודה בשם כל תושבי עוטף עזה. אני יודע שזה היה קשה".

חשוב לציין כי רשות המסים תפרסם הוראת ביצוע וטפסים להגשת התביעות לאחר פרסום התקנות ברשומות. ניתן יהיה להגיש את התביעות עד תום ארבעה חודשים מיום פרסום התקנות ברשומות.

האם הכתבה הועילה לך?

(0 הצבעות, 0 מתוך 5)

עוד מאמרים בנושא

 

לשאר הכתבות >

תגיות:  בעלי עסק  בעלי עסקים 

 

הוסף תגובה חדשה

חובה למלא את כל השדות ולפתור את התרגיל.
= 5 + 2

תגובתך התקבלה, ותפורסם בכפוף לשיקולי העורך.

 
{{commentsList.length-$index}}
תמונת המשתמש
{{item.user_name}}
{{item.c_title}}
{{item.c_content}}
{{item.created_at}}